ŚWIAT WEDŁUG KIEPKICH

FORUM DO STRONY WWW.KIEPSCY.DZS.PL


#1 2008-02-08 21:18:23

kiepski

Administrator

Zarejestrowany: 2008-02-08
Posty: 183
Punktów :   

Ferdynand Kiepski

Ferdynand Kiepski

Ferdynand Kiepski (ur. 9 lipca 1955) – postać fikcyjna, bohater komediowego serialu telewizyjnego Świat według Kiepskich. Pierwowzór Ferdka to Peggy Bundy W jego rolę wciela się Andrzej Grabowski.


Imię:  Ferdynand
Nazwisko:  Kiepski
Wiek:  52
Płeć:  mężczyzna
Miasto:  Wrocław
Zawód:  Bezrobotny
Stan cywilny:  Po ślubie
Wykształcenie:  Podstawowe

--------------------------------------------------------------------------------

Zainteresowania:  Piwo Mocny Full, uprawianie oglądania meczy piłkarskich w TV, modernizowanie świata, unikanie stałej pracy, która wg mnie jest kurde prymitywnym sposobem spędzania wolnego czasu.

--------------------------------------------------------------------------------

O mnie:  Przyszłem se kurde na świat w małym miasteczku pod Białymstokiem. Mamusia była pielęgniarką, a tatuś miejscowym bezrobotnym. Wybierając po latach życie bezrobotnego i poślubiając pielęgniarkę, podtrzymałem tę piękną i rodzinną zresztą tradycję. Dzieciństwo spędziłem przy budce z piwem, obserwując miejscowych piwoszy i słuchając ich opowieści jak żyć. Najczęściej gadali se o tym, co by tu kurde robić, żeby zarobić, a się nie narobić. To właśnie te cenne chwile ukształtowały normalnie mój światopogląd. Nie jakaś tam szkoła niegodna mojego czasu i obecności. Od dziecka wiedziałem, kim chce być – fizjologiem. Filozofem... No jakoś tak. Godzinami siedziałem na takim pagórku i patrzałem sobie na białe linie, które zostawiały na niebie samoloty. Pewnego dnia zrobiłem coś, co na zawsze odmieniło moje życie. Chciałem się kurde dowiedzieć, gdzie kończą się te białe linie i wyruszyłem ich śladem. Tak se szłem długo, szłem i szłem, aż doszłem do Wrocławia. Zmuszony przez okoliczności, podjąłem się jedynej stałej w moim życiu pracy – sprzedawania wody sodowej z saturatora. Pierwszego dnia wiosny 1972 roku, szklankę wody sodowej z sokiem za 1.50 zł. zakupiła u mnie młoda pielęgniarka – Halinka Małolepsza. 9 miesięcy później urodził się Walduś, a Halinka została moją żoną. Doszłem do wniosku, że jak mam w chałupie dwie, przynoszące regularny dochód kobity (pensja Halinki i renta Babki), postanowiłem spełnić się w zawodzie, w którym czułbym się najszczęśliwszy. Jako, że dla ludzi z moim wykształceniem pracy wciąż brak, spełniam się jako racjonalizator i fizjolog. Filozof... Albo jakoś tak.
Bezrobotny Ferdynand Kiepski, w serialu zwykle nazywany Ferdkiem, mieszka wraz ze swoją rodziną w starej kamienicy przy ulicy Ćwiartki 3/4 we Wrocławiu. Ma żonę Halinę, syna Waldka i córkę Mariolkę. W domu mieszka jeszcze Babka Rozalia, której Ferdek próbuje zwykle ukraść rentę. Jest leniwy, nie chce się przemęczać i podjąć stałej pracy. Czasami jednak ma pomysł na szybkie zdobycie olbrzymiej fortuny i do jego realizacji zabiera się z wielkim rozmachem i entuzjazmem. Jednak w wyniku jego nieporadności i komicznych zbiegów okoliczności nigdy nie udaje mu się osiągnąć sukcesu i dalej trwa w swej beznadziejnej egzystencji. Na co dzień zajmuje się oglądaniem telewizji, głównie piłki nożnej i programów informacyjnych, grą w totolotka, jedzeniem słonych paluszków, piciem alkoholu, najczęściej piwa Mocny Full i wódki oraz paleniem papierosów Kiepy. W tym lenistwie i pijaństwie towarzyszy mu syn Waldemar, nazywany Waldusiem, a stałymi kompanami Ferdka są sąsiedzi: Marian Paździoch i Arnold Boczek. Czasami, szczególnie przy omawianiu wspólnych interesów, Ferdek razem z sąsiadami pije wódkę Kiepską. Paździoch jest przebiegły, zwykle chce bez skrupułów wykorzystać i oszukać Kiepskiego, dlatego też ten ostatni nazywa go "mendą". Często dochodzi między nimi do sąsiedzkich scysji i kłótni. Boczek jest leniwym, otyłym i ociężałym umysłowo człowiekiem, który z Ferdkiem dzieli zamiłowanie do piwa. Rodzina tytułowego bohatera to: żona Halinka (która pracuje ciężko i musi przez całe życie "użerać się" z "jełopem"), córka Mariolka (płytka i głupiutka nastolatka), wymieniony już syn (który wdał się w ojca) i niepełnosprawna teściowa (okradana z renty przez Kiepskiego, za co nazywała go "kanalią").

W czasach PRL Ferdek przez piętnaście lat przy ulicy Świdnickiej sprzedawał wodę sodową z przewoźnego saturatora (jak sam mówi: "Ludzi spragnionych wodą żem poił, a nie rzadko wodą ze sokiem "). Wówczas poczęstował nią I sekretarza PZPR Edwarda Gierka, od którego otrzymał bukiet biało-czerwonych goździków i butelkę koniaku. Został także przez niego nazwany "wzorem człowieka pracy".

Działał w podziemiu politycznym – brał udział w odbijaniu na powielaczu gazetki opozycyjnej

Według Mariana Paździocha, Ferdek za czasów PRL był tajnym współpracownikiem SB, pod pseudonimem Laczek

Odtwórcą roli Ferdka miał początkowo być Janusz Rewiński, ale znany satyryk po przeczytaniu scenariuszów początkowych odcinków odmówił.
W odcinku pt.:Stypa, na pogrzeb wujka Staśka przyjeżdża rodzina Kiepskich, jest ona bardzo liczna. Zaś w odcinku pt.:Zerwane Więzi do rodziny Kiepskich należy jedynie Ferdek, wujek Władek i kuzyn z Moglii.
W jednym z odcinków Ferdek znalazł pracę w sanepidzie tylko po to, by zamknąć kebab-bar Boczka i Paździocha.
Początkowo Ferdynand Kiepski miał nosić na imię Ludwik, tak już było zapisane w scenariuszu. Imię to nie podobało się jednak aktorowi Andrzejowi Grabowskiemu, zmienił je na Ferdynand, gdyż jak powiedział "był kiedyś Ferdynand Wspaniały, to niech teraz będzie Ferdynand Kiepski". Poinformował o tym w jednym z wywiadów.
Ferdek jest często przezywany. Halinka mówi do niego jełopie, Paździoch: pijak, a babka kanalia.
Ferdek w młodości również był nazywany Cycem, (przez swego ojca) Waldemar odziedziczył ten przydomek.
Ferdek, gdy chodził do podstawówki w dzienniku miał numer 13.
Ferdek swoją żonę Halinę prosił o rękę 3 razy, aż ona w końcu uległa.[potrzebne źródło]
Ferdek ma tylko trzy swoje zęby reszta to zęby niedźwiedzia grizzly i niedźwiedzia polarnego.
Wg Ferdka Kopernik to... Kościuszko.
Ferdek ma silny tenor.
Kiepski ma talent do układania piosenek i wierszyków.
Jako jedyna osoba w serialu Ferdek występuje we wszystkich odcinkach.
Startował w wyborach prezydenckich w 2000 roku i zdobył 4 głosy (głosowali na niego: Waldemar Kiepski, Arnold Boczek, Mariola Kiepska i on sam). Po jego wystąpieniu przedwyborczym w telewizji wybrano go prezydentem pewnego egzotycznego kraju, a swego syna mianował premierem.
Ferdynand alkohol ukrywa w specjalnej książce Stanisława Ignacego Mickiewicz, rzadziej zwanego Mateuszem, Pan Tadeusz, jest to wycięta forma w kartkach książki na 25 ml, lub 50 ml.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl